PASAŻ PADEREWSKIEGO
 Adres  •  ul. Paderewskiego
 Lokalizacja  •  Podolszyce Południe
 Data rozpoczęcia  sierpień 2007  Subiektywna ocena  
 Data zakończenia  styczeń 2008 - I etap  Wartoœć inwestycji  3 000 000
 Inwestor  •  Urząd Miasta Płocka
 Projekt  •  Leszek Narkowicz - I etap

Widok w kierunku południowo-wschodnim na plac Ignacego Paderewskiego (dawny plac Marcelego Nowotki) znajdujący się w samym środku Podolszyc Południe.

[czytaj dalej...]

Wstępny projekt Parku 27 Dębów.

Widok w kierunku południowym. W kolorze białym przedstawione zabudowania kościoła św. Wojciecha.

Pasaż Paderewskiego na Podolszycach Południe... ...i na Podolszycach Północ

     Pasaż Paderewskiego jest ciągiem pieszym łączącym trzy duże podolszyckie osiedla - Podolszyce Południe, Podolszyce Północ i Zielony Jar. Koncepcja pasażu sięga jeszcze lat 80-tych XX w.

     Charakterystycznym elementami tego deptaka jest mała architektura, nawiązująca stylem do patrona - Ignacego Paderewskiego. Znajduje się tutaj posadzka w formie klawiatury fortepianu, ażurowy podświetlany globus z tymże fortepianem, stylowe ławeczki, latarnie z nowoczesnymi kloszami.

     Pasaż rozpoczynać się ma przy kościele św. Wojciecha, nieopodal którego powstanie Park 27 Dębów - stanowiący pamiątkę pontyfikatu Jana Pawła II, patrona głównej ulicy na Podolszycach Południe. Później przebiegnie przez zupełnie nowy plac Paderewskiego, przetnie ul. Czwartaków, by pomiędzy OBI oraz planowanym centrum handlowo-rozrywkowym przejść wiaduktem nad ul. Wyszogrodzką, który stworzy bramę wjazdową do miasta.

     Dalszy bieg pasażu to okolice biurowca PERN, Parku Północnego, aż do kościoła Świętego Krzyża i Gimnazjum nr 8. Tam ciąg pieszy zupełnie zmienia kierunek i skręca w prawo, w stronę Zielonego Jaru, wzdłuż ul. Kutrzeby. Następnie przecina ul. Armii Krajowej i biegnąc pomiędzy domami kończy się w jarze Rosicy.

     Inwestycja przeprowadzana była etapami - pierwszy fragment to odcinek od ul. Czwartaków do placu Paderewskiego. Również część wzdłuż ul. Kutrzeby powstała jako jedna z pierwszych. Później zbudowana zostanie część od placu do kościoła św. Wojciecha. Połączenie Podolszyc Południe z Północnymi tworzy galeria handlowo-rozrywkowej Wisła przy OBI.

W 2013 roku, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu pojawiła się możliwość dokończenia brakującego fragmentu pasażu.

Za dodatkowe 1,2 mln zł powstanie Plac Paderewskiego o powierzchni 6000 m2.

Będzie to miejsce sprzyjające relaksowi i wyciszeniu, ze sztucznym strumieniem oraz kaskadą, podświetlanymi ławeczkami.

Wizualizacje nowej koncepcji Placu Paderewskiego
Mapka całego przebiegu pasażu na Podolszycach
 WSTECZ