ZABUDOWA NOWEGO RYNKU
 Adres  •   al. Jachowicza/Nowy Rynek
 Lokalizacja  •  Śródmieście
 Subiektywna ocena    Wartość inwestycji  b.d.
 Projekt poglądowy, nieprzeznaczony do realizacji
 Inwestor  •  
 Projekt  •  Biuro architektoniczne Tomasz Durniewicz

Rzut w kierunku południowym.

Na rysunku widoczny jest hotel Petropol, Teatr Dramatyczny, sklep meblowy, TSS oraz al. Jachowicza i Nowy Rynek.

     Koncepcja zabudowy placu na Nowym Rynku autorstwa poznańskiego biura architektonicznego Tomasza Durniewicza wyróżnia się unikalną, wysoką na grubo ponad 100 m wieżą widokową. Na maszcie tym zaplanowano restaurację (mniej więcej w połowie jego wysokości) oraz taras kilkadziesiąt metrów powyżej.

     Plac teatralny miałby uzyskać szlachetniejszą formę poprzez zmianę posadzki, eleganckie podświetlane fontanny oraz kolumnadę nawiązującą do architektury teatru. Od strony ul. Nowy Rynek na placu przewidziano zbudowanie pasażu handlowego otaczającego ze wszystkich stron istniejący budynek antypodkowy. Obiekt mogłyby zostać zasiedlony przez najemców z branży handlowej, usługowej, gastronomicznej oraz rozrywkowej.

     Na tyłach kwartału, od strony ul. Królewieckiej umieszczono przeszklony pawilon palmiarni. Na zewnątrz utworzony miałby być mini-park z ogrodem miniatur, zielenią oraz małą architekturą.

     Pod placem znalazłyby się dwie lub trzy kondygnacje podziemne, które realizowałyby identyczne funkcje jak pasaż powyżej, jedna z nich przeznaczona byłaby na parking podziemny.
 WSTECZ