SIEDZIBA MUZEUM MAZOWIECKIEGO II
 Adres  •  ul. Tumska
 Lokalizacja  •  Stare Miasto
 Data rozpoczęcia  czerwiec 2007  Subiektywna ocena  
 Data zakończenia  listopad 2010  Wartość inwestycji  b.d.
 Inwestor  •  Urząd Marszałkowski woj. mazowieckiego
 Projekt  •  Pracownia architekt. Królikowski-Jaworski

Rzut w kierunku południowym z ulicy Tumskiej.

Z lewej widoczny fragment kamienicy, w której znajduje się bank BPH, po prawej obecna, secesyjna siedziba Muzeum.

Rzut w kierunku wschodnim, znad placu przed kinem.

W środkowej części wizualizacji widoczne nowe wejście główne do muzeum, przylegające do kamienicy secesyjnej.

     Rozbudowa nowej siedziby Muzeum Mazowieckiego została podyktowana koniecznością zapewnienia znacznie większej powierzchni wystawowej niż była to w stanie zapewnić secesyjna kamienica przy Tumskiej 8. W tym celu wybudowane zostało drugie skrzydło, przylegające do dotychczas zajmowanego budynku.

     Nowy trzykondygnacyjny gmach z granitu, piaskowca i szklanych paneli zapewnia 2300 m2 powierzchni użytkowej. Pod budynkiem wygospodarowane zostało miejsce na magazyny zbiorów oraz zaplecze.

     Do muzeum wchodzi się przez nowe skrzydło, gdzie zorganizowany został hall z szatniami oraz przejście do pierwotnej części obiektu. Stary dziedziniec posłuży jako powierzchnia wystawowa. Na pierwszym piętrze prezentowane będą eksponaty archeologiczne, na drugim - ostatnie 200 lat historii Płocka.

     W architekturze budynku przeplatają się dwie bryły - nowoczesna z dużą ilością szkła, oraz monumentalna, cofnięta, obramująca całość. Forma połączenia starej i nowej części muzeum podkreśla istniejące pomiędzy nimi kontrasty.

     Nie wykluczone, że w przyszłości muzeum zostanie rozbudowane o trzecie skrzydło, z przeznaczeniem na sale konferencyjne, audiowizualne oraz magazyny.

Jeden z czterech odrzuconych projektów. Widok od strony kina Przedwiośnie.

Trzypiętrowy, monumetalny budynek o niezwykle ubogiej w detale formie. Na zielonej, szklanej ścianie ekranowej miała być wyświetlana tzw. elewacja medialna, tworzona przez kolorowy promień lasera.

     Przeczytaj komentarze na Forum.
 WSTECZ