BRAMA BIELSKA
 Adres  •  ul. Bielska
 Lokalizacja  •  Stare Miasto
 Subiektywna ocena    Wartość inwestycji  10 000 000 zł
 Inwestycja zarzucona - zmiana projektu
 Inwestor  •  Agencja Rewitalizacji Starówki
 Projekt  •  Pracownia projektowa Marek Hryniewicki

Widok od zachodniej strony ul. Kwiatka.

Na pierwszym planie budynek, w którym mieścić się ma galeria sztuki, w głębi część hotelowa, dobudowana bezpośrednio do istniejących kamienic przy ul. Kwiatka.

Na parterze przewidziane są lokale handlowo-usługowe.

Część właściwa Bramy Bielskiej, przeszklony łącznik przewieszony bezpośrednio nad jezdnią. Po obu stronach podtrzymują go dwa ceglane pylony. Element ten spina w jedną całość budynki po obu stronach ul. Bielskiej.

     Brama Bielska ma stanąć w miejscu średniowiecznej bramy wjazdowej do miasta, nieopodal fragmentu murów miejskich powstałych za czasów Kazimierza Wielkiego. Będzie to obiekt nowoczesny, zestawiający ze sobą kontrastowe środki architektonicznego wyrazu, symbolicznie nawiązujący do historycznej zabudowy.

     Według projektu z 1997 r. w bramie mieścić się ma hotel, biura turystyczne, pawilony usługowe, restauracja w przeszklonym łączniku środkowym oraz galeria sztuki. We wnętrzach wystawienniczo-muzealnych zabudowany został ocalały fragment murów miejskich, wokół którego utworzona będzie specjalna antresola.

     W 2010 r. Agencja Rewitalizacji Starówki powróciła do pomysłu Bramy Bielskiej i planuje jej budowę w zupełnie nowej formie architektonicznej.

 WSTECZ